AJÁNLATOK


Bor a konyhaművészetben
Hogyan élvezhetjük, mint italt és miként használhatjuk a szakácsművészetben.
Ne igyuk a bort derűre-borúra tervszerűtlenül, mert a tészta után sem jó már a leves. A bornál is tartsunk kellő rendet. Étkezés előtt fehér ürmöst tegyünk vendégeink elé. Fogyasztása a legkellemesebb módja a levesvárásnak. Adhatjuk ebéd és vacsora előtt, télen-nyáron egyaránt. Nyáron jégbe hűtve. Leves után bort nem adunk. Az előétel után száraz bort, bikavért, vagy zánkai olaszrizlinget, pecsenye után édes vörösbort. Szárnyas után könnyebb bor kell, bikavér vagy édes vörös. Tésztához jöhet a sötét vagy fehér csemegebor és utána a vörös ürmös, melyek változatlanul ott maradhatnak a feketekávéhoz is. Ha nem akarjuk a bort a maga természetes mivoltában a vendégek elé állítani, adjunk olyan bár-italt, melyben a vezető szerep a boré. Néhány ilyen ital készítésének módja:

§Kobler: A koktélpoharat félig megtöltjük zúzott jéggel. Tetejére különféle befőttet, cukrozott gyümölcsöt teszünk. A poharat vörös ürmössel töltjük meg.
§Koktél I.: Fél pohár sötét csemegebort és fél pohár vörös ürmöst zúzott jégre öntjük. Ehhez egy kis késhegynyi szárított és darált citrommagot adunk és egy kávéskanál porcukrot teszünk bele. Alaposan összekeverjük.
§Koktél II.: Bárpoharat megtöltünk egyharmadig apróra zúzott jéggel. Ehhez adunk egy borospohár vörös ürmöst, ugyanannyi whiskyt és borospohár fehér ürmöst. Fogyasztás előtt rázóedényben jól összerázzuk.
§Koktél III.: Bárpohárba, annak egyharmadáig zúzott jeget teszünk. Egy másik poharat félig megtöltünk fehér ürmössel, és tele töltjük ginnel. Fél likőröspohár keserű likőrt és némi citromlevet adunk hozzá és hosszúnyelű kanállal jól összekeverjük. Átszűrjük a jeges pohárba.
§Kardinális: Egy liter forralt édes vörösborhoz egy negyed liter ananászlevet (lehet konzerv ananász leve is), tetszés szerint külön is megcukrozva hozzákeverünk. Jégre állítjuk, és behűtve fogyasszuk.
Mártások:

§ Bormártás: Hét deka vajat hét deka liszttel tűzön elkeverünk. Három deci édes vörösborral és kevés fehér húslével feleresztjük és főzzük, amíg a kanálról leválik.
§ Bikavér mártás: Pár szem szétnyomott borsot, rozmaringot, kakukkfüvet, babért pörkölünk. Egy diónyi vajat és két kanál lisztet teszünk hozzá, szekszárdi bikavérrel feleresztjük és átszűrjük.
§ Angol mártás: Egy tojásnyi vajban egy negyed vöröshagymát megpirítunk és egy pohár sötét csemegebort, öntünk rá. Külön készült vajas rántásba kevés erőlevest teszünk, és előbbivel összekeverjük. Tálalás előtt a még szükséges sötét csemegeborral feleresztjük és átszűrjük .
§ Gombás mártás: Három csiperkegombát szeletekre vágunk, petrezselyemmel, borssal, sóval fehérborban pároljuk. Liszttel vékonyan meghintjük, feleresztjük sötét csemegeborral s egy kevés húslevessel.
§Áfonya (Cumberland) mártás: Egy narancs és egy fél citrom vékonyra szeletelt héját szekszárdi fehér asztali borban megfőzzük. Elkeverjük négy kanál áfonyabefőttel, egy-két kanál mustárral, egy narancs és egy fél citromlevével, kevés borssal és két-három deci sötét csemegeborral.

Sültek:

§ Marhasült angolosan: Egy szép darab hátszélt csontjairól lefejtünk, kiverjük, besózzuk, szalonnába kötjük, szekszárdi rizlinggel felöntve megsütjük. Egy óra alatt átsül, de leve pirosas maradhat.
§ Malac bikavérben: Hagymát zsíron sárgára pirítunk. A malac húsát apró darabokra vágva beletesszük. Hintsük meg kevés liszttel. Öntsünk reá egy deci bikavért és kevés húslevet.
§Libamáj: Libamájat felvágunk ujjnyi vastag szeletekre. Egyik oldalukat vízbe mártva sózás nélkül kevés forró vajba tesszük és hirtelen mindkét oldalukon, megsütjük. Megsülve tűzálló edénybe tesszük, öntünk rá egy deci erősen sós húslevest és két deci sötét csemegebort. Néhány szem szeletekre vágott, vajban párolt csiperkegombát teszünk bele. Fedő alatt pároljuk.




Egy általam nagyon kedvelt étel receptje.
Figyelem!
Nem fogyókúrás!!!

Kapuvári bicskás pecsenye.
A karaj szeleteket 2cm vastagságúra vágjuk. A húst megnyitjuk, és enyhén klopfoljuk. Egész kicsit sózzuk, borsozzuk. A bacon szalonnát vékony csíkokra vágjuk, és a karikára vágott vöröshagymával együtt megpirítjuk. Mielőtt elkészülne, még beletesszük a szintén vékony csíkokra vágott gépsonkát, és készre pirítjuk. Az így elkészült ragut a hús szeletekbe töltjük, majd fogpiszkálóval vagy hústűvel összetűzzük. A húsokat serpenyőben készre sütjük, majd kivesszük, és egy kis időre félre tesszük. A visszamaradt zsiradékban egy teáskanálnyi lisztet világosbarnára pirítunk. Adunk hozzá egy teáskanál mustárt, két nagy gerezd fokhagymát. A tűzről félre húzva hozzáadjuk a pirospaprikát és felengedjük vízzel. Simára keverjük, és mikor kezd besűrűsödni, hozzáadunk egy evőkanál tejfölt, borsozzuk, és ismét simára keverjük. Visszahelyezzük a húsokat a mártásba és pár percig együtt, pároljuk. Rizzsel vagy burgonyapürével tálaljuk. Finom, ha a hússzeletek alá vékony zsemlye krutont helyezünk. Növeli az élvezeti értékét, ha a tetejére díszítésnek, pár csepp tejfölt és frissen vágott petrezselyem zöldet rakunk.

Utána bátran és bőséggel fogyasszunk jóféle zánkai olaszrizlinget!

Tejfölös vadmalac leves ahogy én szeretem
Hozzávalók 4 személyre:
800g vadmalac comb; 1 szál sárgarépa; 1 szál fehérrépa; 2 evőkanál zsír; 2 fej vöröshagyma; 1 evőkanál paprika; 800g burgonya; só; bors; tárkony; babérlevél; szerecsendió; 4dl tejföl; fél citrom leve;
Az előre bepácolt vadmalac combot felkockázzuk, és pörköltet készítünk belőle, amit gazdagon befűszerezünk szerecsendióval, borssal, babérlevéllel és tárkonnyal. Amikor félig megfőtt, hozzáadjuk a szeletekre vágott sárga-, és fehérrépát, majd puhára főzzük. Felöntjük vízzel, és ha felforrt, hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát, amit szintén puhára főzünk. Tejfölös habarással sűrítjük, és ha újra felforrt, belecsavarjuk a citrom levét.
Az étel neve megtévesztő! Az igaz, hogy leves, de nagyon laktató. Csak könnyű főétel elé ajánlom.
Főtt marhafartő kenyéren

Jó szendvicsnek, uzsonnának, esetleg vendégváró falatoknak!
Hozzávalók:
30 dkg főtt marhafartő,
4 db főtt tojás,
10 dkg kecskesajt,
1 dl joghurt,
1 db citrom,
8 szelet rozskenyér


Elkészítése:
A kenyeret vékony szeletekre vágjuk. A joghurtot összekeverjük a sajttal, és hozzáadjuk a citrom levét. A kenyeret vékonyan megkenjük a sajtkrémmel, rátesszük a szintén vékonyra szeletelt marhafartőt, majd szeletelt tojás következik. Petrezselyemzölddel díszítjük.

Hagyományos húsvéti étel a bárány.

Egy finom étel receptje!!!
2 db báránykaraj egyben hagyva, a kettô együtt 12-14 bordás)
3 gerezd fokhagyma
fél teáskanál ôrölt bors
4 evôkanál étolaj
1 evôkanál rozmaring
1 kisebb fej vöröshagyma
1 kisebb zellergumó
5 dkg sonka
2 szál kisebb sárgarépa
2 dl száraz fehérbor
1,2 l húslé (kockából)
2 teáskanál kukoricaliszt
2 teáskanál víz
1-2 babérlevél
majoránna, kakukkfu, só

A karajokat bárddal a gerincrôl (hosszában) leválasztjuk. A karajcsontokat
megszabadítjuk a felesleges hártyától, zsírtól, és egyformára alakítjuk. A karajokat
kiterítjük, olajjal mindenütt lekenjük, fokhagymával, sóval, borssal, majoránnával,
rozmaringgal bedörzsöljük, majd egy 0,5 kg-os üres konzervdobozzal a közepén
felgöngyöljük, és zsineggel lazán rögzítjük. A csontokat alufóliával becsavargatjuk,
nehogy megégjenek. (Tálaláskor, a szeletelésnél ezeket fogjuk meg kezünkkel.) A
koronát egy magasabb falú edénybe helyezzük, elômelegített sütôben 30 percig 200
°C-on sütjük, akkor meglocsolgatjuk, majd a hôt visszavéve még 15 percig 180 °C-
on a sütôben tartjuk. Hozzátesszük a karikázott sárgarépát, a kockázott zellert,
hagymát, sonkát, a fuszereket, és gyenge hôn még addig tartjuk bennt, amíg a
hagyma színt kap.
A koronát kivesszük, a konzervdobozt és a zsineget eltávolítjuk. A sütôlét közepes
lábosba öntjük, hozzáadjuk a húslét, a bort, és lassú tuzön 5 percig forraljuk. Ezután
átpasszírozzuk, zsírját leszedjük.

A kukoricalisztet a vízzel elkeverve besurítjük, hozzáadjuk az átpasszírozott sütôléhez (a
mártásunkhoz), még egyszer átforraljuk, majd leszurjük. A melegen tartott
koronát tetszôleges körettel és a mártással (külön edényben) elômelegített tálon
adjuk asztalra.

Elkészítési idô: 60 perc
Egy adag: 1930 kJ/460 kcal
Ajánlott ital: száraz vörösbor


Egyik kedvencem!




Milánói borjúbordák.

Hozzávalók:

60 dkg borjúhús,

40 dkg spagetti,

25 dkg gomba,

10 dkg szalonna,

10 dkg sonka,

10 dkg marha nyelv
,
1 fej hagyma,

3 gerezd fokhagyma,

3 evőkanál paradicsompür
é,
10 dkg parmezán,

oregano,

2 db babérlevél,

1 csomag petrezselyemzöld,

só,

bors

Panírhoz:

liszt,

tojás,

zsemlemorzsa

Elkészítése:

Kezdjük azzal, hogy elkészítjük a ragunkat: A hagymát apróra vágjuk, megpirítjuk, hozzáadjuk a szalonnát, gombát, paradicsompürét ezzel összepirítjuk, majd hozzáadjuk a sonkát és a nyelvet. Ezzel a raguval keverjük össze a spagettinket. A hús panírozásánál a parmezán sajtot a zsemlemorzsába keverjük, és így sütjük ki. Ez egy rövid recept volt, mégpedig azért, mert valóban ennyire egyszerű és gyors!



Kacsamell Karácsony estére
4db kacsamell,
5 dkg mogyoró,
5 dkg dió,
10 dkg aszalt szilva,
10 dkg ecetes uborka,
10 dkg sárgarépa,
5 dkg ecetes hagyma,
1 kanál cukor,
2 dl vörösbor,
50 dkg főtt burgonya,
só,
bors,
rozmaring,
2 evőkanál narancslekvár,
olaj
Elkészités:

A kacsamellek bőrös oldalát bevagdossuk, sózzuk, borsozzuk és elősütjük. Arra figyeljünk oda, hogy a kacsahúst zsírjával lefelé tegyük bele a serpenyőbe. A kacsa zsírjában a cukrot kissé karamellizáljuk a narancslekvárral, majd beletesszük a többi alapanyagot is, a gyöngyhagymát, az apróra vágott sárgarépát, ecetes uborkát, aszalt szilvát a legvégén pedig a kacsamellet. A borral felengedjük, és összepároljuk az egészet. Köretnek rozmaringos burgonyát készítünk: a burgonyát lepirítjuk egy kis vajon, sózzuk, majd rozmaringgal kissé összetörjük, és így tálaljuk. A burgonya mellé kerül a ragu, a ragura pedig a felszeletelt kacsamell. Aszalt szilvával, petrezselyemmel díszítjük.

Jó étvágyat kívánunk!